Fót-Rossztemplom
2025. március 16. vasárnap egy újabb érdekes megkeresésnek tettek eleget a Közösségi Régészeti Egyesület önkéntesei.
A Fóti Romtemplomért Alapítvány meghívására a Templom-dűlőben végeztünk fémkereső műszeres lelőhelyfelderítést. A Fóti Szent Márton Romtemplom a Habsburg-kori katonai kataszteri térképeken Rossz-templom néven bukkan fel és közel 5 hektáros területre terjed ki a hozzátartozó középkori falu.
A kedvezőtlen időjárás miatt az utolsó pillanatban szombatról vasárnapra tettük át az eseményt és a közösségi régészetre irányuló társadalmi igény mértékét mutatja, hogy így is 25 fő jelentkezett az önkéntes kutatásra.
A terület régészeti szempontból tartogatott meglepetéseket, a leletek időspektruma az őskori tárgyaktól a 20. századi tárgyakig terjed. Az őskori agyagedény-töredékek mellett római kori barbár település fémleletei, szokványosnak mondható középkori leletek és ritka középkori pénzérmék kerültek elő, jóval több tárgy, mint amennyit az illegális fémkeresőzés által intenzíven érintett lelőhelytől reméltünk.
A leletek szóródása alapján sikerült fényt deríteni az Árpád-kori romtemplom környezetében elterülő lelőhely topográfiai sajátosságaira. A szomszédos Árpád-kori lelőhelyekkel együtt egy összetett településhálózat bontakozik ki, amely nagyobb figyelmet érdemel, és amely további érdekes titkokat rejthet.
Köszönjük a meghívást a Fóti Romtemplomért Alapítványnak!
Régtől fogva lakott föld
Régészek számára régészeti kiállítás megnyitása egy hosszú utazás talán legfontosabb állomását jelenti. Ezt az utat általában kutatómunkával, izgalommal, odaadással, áldozathozatallal, viszonylag sok örömmel és néha bizony csalódottsággal lehet jellemezni. Nem minden lelet van olyan szerencsés helyzetben, hogy végigmenjen a megtalálás-feldolgozás-értelmezés fázisain. Nagyon sok ténylegesen kincsnek tartható tárgy lapul múzeumi dobozokban, raktárok polcain, mert nincs megfelelő szakmai háttér, vagy anyagi forrás kiállításukra.
A múlt héten nyílt meg a „Régtől fogva lakott föld” című régészeti tárlat Tökölön. A kiállítás megálmodója és fő szervezője Győri Tibor, múzeumbarát és tököli általános iskolai tanár. Önkéntesként vesz részt egyesületünk közösségi régészeti programjában és tanárként tudását továbbadja saját diákjai számára is. Tapasztalatairól és eredményeiről régészeti szakmai konferenciákon és többek közt az Eötvös Loránd Tudományegyetemen vendégelőadóként számol be rendszeresen. A Tökölön és szűkebb régiójában részben általa, részben barátai, múzeumbarát társai segítségével felszíni leletgyűjtés során megtalált leleteket vette gondozásába, aktív szerepet vállalt a tárgyak leltározásában, megszervezte restaurálásukat és részt vett tudományos feldolgozásukban.
A kiállítás célja világos: megmutatni a tökölieknek múltjuk apró részleteit és a tárgyakon keresztül megrajzolni a régió történetét. Felhívja azonban a figyelmet arra is, hogy kulturális örökségünk veszélyeztetett és mindannyiunknak tenni kell megmaradásáért, az örökségvédelmi intézmények erre önmagukban nem képesek.
Gratulálunk a példamutató erőfeszítésért, örülünk, hogy részt vehettünk a kiállítás létrejöttében.
Tolnanémedi-Gyánt
Március 8-án a Közösségi Régészeti Egyesület Rácz Tibor Ákos vezetésével Tolna vármegyébe látogatott, ahol egy nagy kiterjedésű, 1600 körül elpusztult középkori település helyén folyt műszeres leletfelderítés, ragyogó tavaszi időben. A kutatást a Wosinsky Mór Múzeum régésze, K. Németh András szervezte.
A kb. 7 hektáros területen 25 fővel folytatott kutatás során délelőtt sávosan kutattuk át a lelőhely magját, délután pedig a korábbi terepbejárások és nem roncsoló kutatások során azonosított objektumokat vizsgáltuk át szisztematikusan, illetve lehetőség volt saját „megérzés” alapján is keresgetni.
A nagy létszámnak köszönhetőn kb. ötszáz, főleg középkori lelet került elő. A 155 begyűjtött érme közül százharminc középkori, ezek a 12. század végétől a 16. század végéig terjedő időszakban kerültek kibocsátásra.
A leletek között néhány kiemelkedő is akad: előkerült négy ólom zarándokjelvény (egy épségben), két textilplomba és több fegyvertöredék: egy keleti típusú, hasáb alakú vasbuzogány, egy csillag alakú buzogány tüskéje és egy gömb alakú, dudoros felületű buzogány töredéke, valamint egy parasztkés hárítótüskéje. A rengeteg gyűrű közül egy IHS feliratos fejesgyűrű érdemel kiemelt figyelmet, a kapcsok közül egy áttört, ezüst virágdíszes darab, a csat közül egy csillag alakú csat töredéke. A mintegy hatvan préselt és öntött veret között ritkának számít egy gótikus A betűt mintázó veret. A begyűjtött vastárgyak a középkori falvakból ismert használati tárgyak és mezőgazdasági eszközök széles skáláját képviselik: kések, lakatok, kulcs, fejsze, sarkantyú, sarló, kapa stb. Előkerült számos, kézi lőfegyverhez tartozó ólomgolyó is.
A lelőhelyet a középkor előtt is lakták, ezt jelzi huszonöt késő római bronzérme, egy-egy fibula, csüngő és övcsat, a bronzkori lakottságra pedig néhány bronztárgy utal (pengetöredékek, csüngő stb.).
Köszönjük a nagy számú önkéntes lelkes munkáját. Résztvevők: Antoni Dániel, Beker Edit, Borsan István, Czibulka Ákos, Czibulka Dániel, Csenki Márk, Csillik Csaba, Csillik Csaba Bence, Király Krisztián, Kosztolányi Gyula, Kovács Zoltán, Makai Tamás, Meleg József, Németh Zoltán, Péchyné Zsófia, Soós Balázs, Szabó László, Szamosszegi Miklós, Tóth Zoltán, Zengővári Zoltán (Közösségi Régészeti Egyesület); Sándor Lajos; K. Németh András Koppány, K. Németh Mihály Aba, Kántor Miklós, Kovács Gábor (Tolna vármegye); Németh Mátyás (ELTE).